Previous Prize-Winners' Archive


1977 | 1981 | 1985 | 1988 | 1992 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2012






1977
Prize-Winners
1 Irina Plotnikova USSR
2 Svetlana Navasardian USSR
3 Andre Laplante Canada
4 Marioara Trifan USA
5 Phillip Fowke England
6 Manana Doidzashvili USSR
7 Daniel Blumenthal USA
8 Dennis Lee Malaysia
9 Diana Kacso Brazil
10 Gary Steigerwalt USA
11 Jenö Jandó Hungary
12 Pawel Checinski Poland
13 Piers Lane Australia




1977
Special Prize-Winners
Piers Lane The Australian Newspaper Prize for Best Australian Pianist
Jenö Jandó Musica Viva Chamber Music Prize





1981
Prize-Winners
1 Chia Chou Canada
2 Endre Hegedus Hungary
3 Catherine Vickers Canada
4 Daniel Blumenthal USA
5 David Owen Norris England
6 Liora Ziv-Li Israel
7 Marc Raubenheimer South Africa
8 Patrick O'Byrne New Zealand
9 Martin Roscoe England
10 Alec Chien USA
11 Edward Newman USA
12 Yves Rault France




1981
Special Prize-Winners
Daniel Blumenthal Musica Viva Chamber Music Prize
David Owen Norris Musica Viva Special Prize Yamaha Music
Phillip Shovk Yamaha Music Foundation Prize for Best Australian Pianist
Endre Hegedus Alfred S White Bequest Prize for Best Accompanist





1985
Prize-Winners
1 Du Ning-Wu China
2 Bernd Glemser West Germany
3 Thomas Duis West Germany
4 Eduardus Halim Indonesia
5 Arnan Weisel Israel
6 Ueli Wiget Switzerland
7 Istvan Gulyas Hungary
8 Rita Kinka Hungary
9 David Selig Australia
10 Michael Gurt USA
11 Luigi Ceci Italy
12 Phillip Shovk Australia




1985
Special Prize-Winners
David Selig Cladan Cultural Exchange Institute prize for Best Australian Pianist
Bernd Glemser Lotto People's Choice Prize
Thomas Duis Musica Viva Chamber Music Prize
Eduardus Halim Australian Opera Auditions Committee Prize for Best Accompanist





1988
Prize-Winners
1 Alexander Korsantiya USSR
2 Riccardo Zadra Italy
3 Eduardus Halim Indonesia
4 David Buechner USA
5 Sergei Erohin USSR
6 Phillip Shovk Australia
7 Gilead Mishory Israel
8 Anton Batagov USSR
9 Matthias Fletzberger Austria
10 Victor Sangiorgio Australia
11 Asaf Zohar Israel
12 Adrienne Krausz Hungary




1988
Special Prize-Winners
Phillip Shovk Hephzibah Menuhin Memorial Scholarship for the Best Australian Pianist
Alexander Korsantiya Reisner-Pennycuik Concerto Prize
Riccardo Zadra Prize for the Best Overall Concerto Performances
Riccardo Zadra Lotto People's Choice Prize
Eduardus Halim Musica Viva Chamber Music Prize
Alexander Korsantiya Australian Chamber Orchestra Prize for Best Performance of a Mozart Concerto
Victor Sangiorgio Australasian Performing Right Association Prize for best Performance of an Australian Composition






1992
Prize-Winners
1 Xiang-Dong Kong China
2 Olivier Cazal France
3 Duncan Gifford Australia
4 Hiroshi Arimori Japan
5 Anna Malikova Russia
6 Vitali Samoshko Ukraine
7 Daniel Gortler Israel
8 Matthias Kirschnereit Germany
9 Michele Bolla Italy
10 Ivor Janssen Netherlands
11 Young-Ah Kim Korea
12 Helen Sim USA




1992
Special Prize-Winners
Duncan Gifford Hephzibah Menuhin Memorial Scholarship for the Best Australian Pianist
Olivier Cazal Reisner-Pennycuik Concerto Prize
Olivier Cazal The Fuji People's Choice Prize
Matthias Kirschnereit Edward Sternberg Chamber Music Prize
Xiang-Dong Kong Australian Chamber Orchestra Prize for Best Performance of a Mozart Concerto
Xiang-Dong Kong Neville Grace Prize for Best Performance of a work by Liszt
Xiang-Dong Kong Sam Miller & Joan Langham Prize for Best Performance of a work by Mozart (in any stage of Competition)
Xiang-Dong Kong The Leo Guthman, Chicargo, Music Awards for Best Performance of a Stage III Contemporary Work
Robert Muczynsky The Leo Guthman, Chicargo, Music Awards for Composer of the Best Contemporary Work





1996
Prize-Winners
1 Sergei Tarasov Russia
2 Yuki Takao Japan
3 Roberto Cominati Italy
4 Christiano Burato Italy
5 Mikhail Yanovitsky Russia/USA
6 Dimitry Grigortsevich Russia
7 Konstantin Masliouk Russia
8 Ingo Dannhorn Germany
9 David Louie Canada
10 Edward Park Australia
11 Gabor Rozsa Hungary
12 Anne Louise-Turgeon Canada




1996
Special Prize-Winners
Edward Park Friends of The Sydney International Piano Competition Prize for Best Australian Pianist
Sergei Tarasov Australasian Performing Right Association Prize for the Best Performance of an Australian work ($5,000)
Sergei Tarasov Kawai Australia Prize for the Best Performance of a work by Beethoven ($5,000)
Sergei Tarasov Neville Grace Prize for Best Performance of a work by Liszt ($5,000)
Sergei Tarasov Sam Miller & Joan Langham Prize for Best Performance of a Mozart Concerto ($5,000)
Yuki Takao The Fuyo People's Choice Prize ($5,000)
Sergei Tarasov Reisner-Pennycuik Prize for the Best Performance of a 19th or 20th Century Concerto ($4,500)
Roberto Cominati Australian Music Examinations Board Prize for Best Chamber Music Performance ($3,000)
Christiano Burato Barbara Leser Prize for the best performance of a work by
Chopin ($3,000)
Roberto Cominati Goldie Steinberg Prize for the Best Performance of a Work by Mozart (excluding Concertos) ($3,000)
Yurij Bogdanov Paul & Helena Hass Encouragement Award - given after the Quarter Finals to a pianist not selected for the Semi Finals ($2,000)
Roberto Cominati Danny May Prize for the Best Performance of a Debussy Prelude in Stage II ($2,000)
Sergei Tarasov Friends of The Sydney International Piano Competition (Victoria), Prize for the Best Performance of a Virtuoso Study in Stage I ($1,000)
Sergei Tarasov Walsingham Classics Prize - the Winner will make a CD Recording in 1998.
Edward Park Australian Musicians Academy Recital in Sydney for the Best Australian Pianist 1997 - recital fee ($1,000)




2000
Prize-Winners
1 Marina Kolomiitseva Russia Sponsored by the Council of the City of Sydney
2 Ayako Uehara Japan Sponsored by Yamaha Music Australia
3 Evgeny Ukhanov Russia Sponsored by Theme and Variations
4 Alexei Volodin Russia Sponsored by Mr Phillip Rowe
5 Vera Kamaneva Russia Sponsored by Hunt & Hunt
6 Henry Wong Doe New Zealand Sponsored by J Albert & Son Pty Limited




2000
Special Prize-Winners
Shan Deng Friends of The Sydney International Piano Competition Prize for Best Australian Pianist
Marina Kolomiitseva Neville Grace Prize for Best Performance of a work by Liszt
Marina Kolomiitseva Sam Miller Prize for Best Performance of a Mozart Concerto
Ayako Uehara People's Choice Prize sponsored by Miklos Felix
Marina Kolomiitseva Best Performance of a 19th or 20th century Concerto sponsored by Dr John Gregory-Roberts
Marina Kolomiitseva Best Performance of a work by Beethoven sponsored by Kawai Australia
Ayako Uehara Best Performance of an Australian work sponsored by the Australasian Performing Right Association
Ayako Uehara Best Performance of a Chamber Music work sponsored by the Australian Music Examination Board
Ayako Uehara Best Performance of a work by Chopin sponsored by Barbara Leser
Viktoria Lakissova Best Performance of a work by Mozart (excluding Concertos) sponsored by Goldie Steinberg
Ayako Uehara Best perfomance of a work by Schubert - The Gloria Ogden Memorial Prize - sponsored by the Ogden Family
Iulia-Maria Dobrescu The Paul & Helena Haas Encouragement Award, awarded to a Quarter Finals competitor not selected for the Semi Finals
Ayako Uehara Best performance of a Debussy Prelude in Stage II sponsored by Danny May
Shan Deng Best Australian Pianist - recital fee sponsored by the Australian Musicians Academy
Ayako Uehara Best performance of the Virtuoso Study in Stage I - Lev Vlassenko Memorial Prize - sponsored by the Australian Institute of Music


2000
Recording Contracts
The Forte Record Prize The 1st Prizewinner to make a CD recording in the USA
The Naxos Prize The 1st Prizewinner to make a CD recording in 2002
The Walsingham Classics Prize The 1st Prizewinner to make a CD recording in 2002



2004
Prize-Winners
1 John Chen New Zealand Sponsored by the Council of the City of Sydney
2 Rem Urasin Russia Sponsored by Yamaha Music Australia
3 Daniel Hill Australia Sponsored by Theme and Variations
4 Ayano Shimada Japan Sponsored by Mr Phillip Rowe
5 Alexander Lubiantsev Russia Sponsored by Hunt & Hunt
6 Chu-Fang Huang P.R. China Sponsored by J Albert & Son Pty Limited




2004
Special Prize-Winners
Daniel Hill Friends of The Sydney International Piano Competition Prize for Best Australian Pianist
Alexander Lubiantsev Neville Grace Prize for Best Performance of a work by Liszt
Alexander Lubiantsev David Burns Prize for Best Performance of a Study by Liszt in Stage I
Rem Urasin Sam Miller Prize for Best Performance of a Mozart Concerto
Rem Urasin People's Choice Prize sponsored by Hochtief Australia
John Chen Best Performance of a 19th or 20th century Concerto sponsored by Dr John Gregory-Roberts
John Chen Best Performance of a work by Beethoven sponsored by Kawai Australia
Rem Urasin Best Performance of an Australian work sponsored by the Australasian Performing Right Association
John Chen Best Performance of a Chamber Music work sponsored by Joan Adler in memory of Henry Adler
Rem Urasin Best Performance of a work by Chopin, donated by the Ogden Family
John Chen Best Performance of a work by Mozart (excluding Concertos) sponsored by Mr & Mrs J Bain
John Chen Best perfomance of a work by Schubert, donated by the Hon. Bronwyn Bishop MP
James Jae-Won Moon The Paul & Helena Haas Encouragement Award, awarded to a Quarter Finals competitor not selected for the Semi Finals
Chu-Fang Huang Best Performance of a Debussy Prelude in Stage II sponsored by Danny May
Chu-Fang Huang Best Performance of a sonata by Haydn in Stage III, donated by Vicki Liberman, in memory of Goldie Sternberg
Ayano Shimada Best performance of the Virtuoso Study in Stage I - Lev Vlassenko Memorial Prize - sponsored by the Australian Institute of Music


2004
Recording Contracts
The Naxos Prize The 1st Prizewinner to make a CD recording.
The ABC Classics Prize The 1st Prizewinner to make a CD recording.




2008
Prize-Winners
1 Konstantin Shamray Russia Sponsored by the Council of the City of Sydney
2 Tatiana Kolesova Russia Sponsored by Yamaha Music Australia
3 Ran Dank Israel Sponsored by Theme and Variations
4 Takashi Sato Japan Sponsored by Mr Phillip Rowe
5 Tomoki Kitamura Japan Sponsored by Hunt & Hunt
6 Eric Zuber USA Sponsored by J Albert & Son Pty Limited


2008
Special Prize-Winners
Konstantin Shamray The Australian String Quartet will engage a Major Prize Winner of the 2008 Sydney International Piano Competition of Australia to perform with the Quartet as guest artist for its National Subscription Season tour in May 2009, consisting of 12 concerts beginning in Adelaide with the opening concert taking place on the 5th May, 2009, in Adelaide Town Hall.
Eric Zuber Prize for the best performance of a work by Liszt (excluding Studies in Stage I) donated by Mr Neville Grace. In addition a medal is presented by Graham Wickes in memory of Australian pianist Dennis Hennig
Hoang Pham Prize for the best Australian pianist donated by the Friends of the Sydney International Piano Competition
Tomoki Kitamura Prize for the best performance of an Australian work in Stage III, donated by Australian Performing Right Association
Konstantin Shamray Prize for the best performance of a Mozart Concerto donated anon. in memory of Andrew Wolf
Konstantin Shamray People’s Choice Prize donated by Hochtief
Konstantin Shamray Prize for the best performance of a 19th or 20th century Concerto donated by Mr Peter Weiss AM
Konstantin Shamray Prize for the best performance of a work by Beethoven donated by Kawai Australia
Takashi Sato Prize for the best performance of a work by Chopin "The Gloria and Ronald Ogden Memorial Prize" donated by Ron, Lynn and Marcus Ogden
Charlie Albright Prize for the best performance of a Study by Liszt in Stage I donated by Mr. David Burns
Ran Dank The musicians of the Sydney Symphony Orchestra will vote for the Prize, donated by the Sydney Symphony Orchestra for best overall performer of the two Concertos
Ran Dank Prize for the best performance of a work by Rachmaninov donated by Mr Ray Wilson OAM in memory of Mr James Agapitos OAM
Tatiana Kolesova Prize for the best Chamber Music Performance donated by Mr Robert Albert AM
Konstantin Shamray Prize for the best performance of a work by Mozart (excluding Concertos) donated by Mr & Mrs J Bain
Tomoki Kitamura Prize for the best performance of a work by Schubert donated by The Hon. Bronwyn Bishop MP
Ran Dank Prize for the best performance of a Debussy Prelude in Stage II donated by Mr Danny May
Tatiana Kolesova Prize for the best performance of a work by a Russian composer in Stages I-IV of the Competition donated by Dr Sonya Bajenov
Alexey Yemtsov "The Paul & Helena Haas Encouragement Award" – given after the Quarter Finals to a pianist not selected for the Semi Finals donated by Music and Opera Trust Ltd.
Yoonsoo Rhee Prize for the best overall performance of a work from the Romantic Period in Stages I-IV of the Competition donated by Mrs Jana Chvojka
Yoonsoo Rhee Prize for the best performance of a sonata by Haydn in Stage III donated by Mrs Deidre McCann
Feng Zhang Encouragement Award given after Stage II for a pianist not selected for the Quarter Finals, donated by the Victorian Friends of the Competition
Daniil Tsvetkov Prize for the best performance of the Virtuoso Study in Stage I - "The Lev Vlassenko Memorial Prize" donated by the Tyalgum Festival, NSW
Mariangela Vacatello Encouragement Award given after Stage IV for a pianist not selected for the Finals donated by the Music Teachers' Association of NSW
Hoang Pham, Miyeon Lee, Daniil Tsvetkov, Yoonsoo Rhee, Mariangela Vacatello, Charlie Albright The six Semi-Finalists not selected for the Finals will each receive an award of $750, donated by Mrs Wendy Weight OAM
Tomoki Kitamura Prize for the youngest Finalist, donated by Ars Musica Australis
Tatiana Kolesova Prize in Memory of Pnina Salzman for the Best Female Competitor in the Competition, donated by Barbara Leser
Hoang Pham Encouragement Award for the Youngest Australian Pianist in the Competition, donated by Manly Music Club in memory of Mrs Vaila Mead


2008
Recording Contracts
The Naxos Prize The 1st Prizewinner to make a CD recording.
The ABC Classics Prize The 1st Prizewinner to make a CD recording.

2012
Prize Winners
1st Prize $25,000 Donated by Friends of the Sydney International Piano Competition - Avan Yu
2nd Prize $10,000 Donated by Allans Music + Billy Hyde - Nikolay Khozyainov
3rd Prize $6,000 Donated by Theme & Variations Piano Services - Dmitry Onishchenko
4th Prize $4,000 Donated by Bracher Nominees Pty Ltd - Mikhail Berestnev
5th Prize $2,500 Donated by Hunt & Hunt - Hao Zhu
6th Prize $2,500 Donated by The Saady Family in memory of Mrs Helen Saady (L Mus.A; FTCL) - Tanya Gabrielian

Special Prize Winners
- ABC Classics Prize – The winner will make a recording in 2014
- Naxos Prize – the winner will make a CD recording in 2013
- The 1st Prize-winner will be offered a major return tour in Australia in March and April 2014
- The 1st Prize-winner will perform in the Klavier-Festival Ruhr in 2013
- The 1st Prize-winner will perform in the Bochum Festival in 2014
- The 1st Prize-winner will give the world premiere in 2014 with the Sydney Youth Orchestra of a new piano concerto by Gerard Brophy. This new concerto is made possible due to the Will of Anatolij Mirosznyk.
-
- The 1st Prize-winner will perform in City Recital Hall, Angel Place, 12th August, 2012 at 2.30pm
$10,250 fee plus travel The Flinders Quartet will engage a Major Prize Winner of the 2012 Sydney International Piano Competition of Australia to perform with the Quartet as guest artist for its National Subscription Season Tour of 12 concerts in May 2013 - Dmitry Onishchenko
$7,000 Prize for the best performance of a work by Liszt donated by Mr Neville Grace. In addition a medal is presented by Graham Wickes in memory of Australian pianist Dennis Hennig - Nikolay Khozyainov
$5,000 Prize for the best Australian pianist donated by the Friends of the Sydney International Piano Competition - James Guan
$5,000 Prize for the best performance of an Australian work in Stage III, donated by Australian Performing Right Association - Dmitry Onishchenko
$5,000 Prize for the best performance of a Mozart Concerto donated anon. in memory of Andrew Wolf - Avan Yu
$5,000 People’s Choice Prize donated by Victorian Friends SIPCA - Nikolay Khozyainov
$5,000 Prize for the best performance of a 19th or 20th century Concerto donated by Mr Peter Weiss AM - Avan Yu
$5,000 Prize for the best performance of a work by Beethoven donated by Kawai Australia - Avan Yu
$5,000 Prize for the best performance of a work by Chopin "The Gloria and Ronald Ogden Memorial Prize" donated by the Ogden family - Hao Zhu
$5,000 Prize for the best performance of a Study by Liszt in Stage I donated by Mr David Burns - Nikolay Khozyainov
$5,000 The musicians of the Sydney Symphony Orchestra will vote for the Prize, donated by the Sydney Symphony Orchestra for best overall performer of the two Concertos. - Nikolay Khozyainov
$5,000 Prize for the best performance of a work by Ravel donated by Yamaha Music Australia - Avan Yu
$5,000 Prize for the best performance of a work by Rachmaninov donated by Mr Ray Wilson OAM in memory of Mr James Agapitos OAM - Tanya Gabrielian
$5,000 Prize for the best performance of a Chamber Music Work donated by Mr Robert Albert AM - Avan Yu
$4,500 The six Semi Finalists not selected for the Finals will each receive an Award of $750 donated by Mrs Wendy Weight OAM - Tomoaki Yoshida, Stefano Guarascio, Jin-Hong Li, Lu Shen, Arta Arnicane, Giulio Biddau,
$3,000 Prize for the best performance of a work by Mozart (excluding Concertos) donated by Mr & Mrs J Bain - Tomoaki Yoshida
$3,000 Prize for the best performance of a work by Schubert donated by The Hon. Bronwyn Bishop MP - Nikolay Khozyainov
$3,000 Prize for the best performance of a work by a Russian composer in Stages I-IV of the Competition donated by Dr Sonya Bajenov - Mikhail Berestnev
$3,000 Prize for the best overall performance of a work from the Romantic Period in Stages I-IV of the Competition donated by Mrs Jana Chvojka - Avan Yu
$2,500 Encouragement Award for the runner-up of the People's Choice Prize, donated by Mrs Harumi Maguire - Avan Yu
$2,000 value Prize for the best female pianist (Paspaley South Sea pearl earrings), donated by Paspaley - Tanya Gabrielian
$2,000 value Prize for the best male pianist (Paspaley South Sea pearl cufflinks), donated by Paspaley - Avan Yu
$2,000 "The Paul and Helena Haas Encouragement Award" - given after the Quarter Finals to a pianist not selected for the Semi Finals, donated by Music and Opera Trust Ltd. - Maya Irgalina
$2,000 Prize for the best performance of a sonata by Haydn in Stage III donated by Mrs Deidre McCann - Avan Yu
$2,000 Prize for the best performance of a Debussy Prelude in Stage II donated by Trinity College London - Dmitry Onishchenko
$2,000 Prize for the best performance of a Sonata by Clementi in any Stage of the Competition donated by Drs Keith & Eileen Ong - Not Awarded
$1,500 Encouragement Award given after Stage II for a pianist not selected for the Quarter Finals, donated by the Victorian Friends of the Competition - Feng Bian
$1,500 Prize for the best performance of the Virtuoso Study in Stage I - "The Lev Vlassenko Memorial Prize" donated by Anon. - Nikolay Khozyainov
$1,500 Lyn and Tony Osman Encouragement Award for Chamber work in Stage IV, donated by Lyn & Tony Osman. -
$1,500 Prize for the youngest Finalist, donated by Ars Musica Australis - Nikolay Khozyainov
$1,000 Encouragement Award for the Youngest Australian Pianist in the Competition, donated by Mrs Vaila Mead - Alex Raineri
$1,000 Prize for the Best Female Competitor, donated by Janice & Hank Tuynman - Tanya Gabrielian